Czestochowa University of Technology

Faculty of Production Engineering and Materials Technology

Dr inż. Jarosław Boryca – urodził się 15 listopada 1974 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studia wyższe ukończył w 1999 r. w Katedrze Pieców Przemysłowych i Ochrony Środowiska na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W 2005 r. obronił pracę doktorską  na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej. Uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie metalurgii. Od 1 października 2005 roku pracował na stanowisku adiunkta w Katedrze Pieców Przemysłowych i Ochrony Środowiska. W latach 2013-2019 był kierownikiem Zakładu Energooszczędnego Nagrzewania Wsadu w Katedrze Pieców Przemysłowych i Ochrony Środowiska. Obecnie pracuje w Katedrze Zarządzania Produkcją.
W ramach działalności naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z powstawaniem zgorzeliny i jej przyczepnością do podłoża stalowego oraz z nagrzewaniem wsadu stalowego i wymianą ciepła w przestrzeni roboczej pieców grzewczych. Był wykonawcą w 2 projektach naukowych Komitetu Badań Naukowych:
  • Nr 7 T08B 002 21; Temat: „Wpływ parametrów nagrzewania wsadu na przyczepność zgorzeliny do podłoża stalowego”, zakończono 2004 r.
  • Nr 3T08B 020 29; Temat: „Modelowanie zjawisk cieplnych w piecach grzewczych stratą stali na zgorzelinę”, zakończono 2008 r.

Był:

  • wykonawcą w pracy badawczej Praca BZ-205-3/2018  „prace badawcze w zakresie pomiarów cieplno-przepływowych mające na celu określenie przebiegu temperatur, ciśnienia dynamicznego, prędkości przepływu oraz strumieni przepływu dla rurociągu odprowadzającego gazy poprodukcyjne z procesu stalowniczego w ISD Huta Częstochowa”. Okres prowadzenia prac: maj-czerwiec 2018 r.),
  • wykonawcą w pracy badawczo-rozwojowej BZ-205-2/2016  „Opracowanie charakterystyk nagrzewania kęsów dla wskazanej temperatury, mające na celu uzyskanie obniżenia średniego zużycia gazu”. Okres prowadzenia prac: 23.01.2017 r. – 7.03.2018 r.) – uczestniczył w pracach wdrożeniowych jako główny wykonawca,
  • oraz kierownikiem pracy badawczo-rozwojowej Praca BZ-205-5/2017 „Wykonanie badań nad wybranymi zagadnieniami w celu wytworzenia innowacyjnej technologii służącej optymalizacji procesu nagrzewu wlewków w piecach typu pokrocznego dla Walcowni Średniej oraz Walcowni Drobnej Celsa Huta Ostrowiec”. Okres prowadzenia prac: 12.09.2018 r. – 23.07.2019 r.) – uczestniczył w pracach wdrożeniowych.

Jest autorem lub współautorem 160 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz materiałach konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest współautorem 2 skryptów oraz współredaktorem 3 monografii zbiorowych.
Jest promotorem ponad 50 prac magisterskich i inżynierskich.
W latach 2014÷2015 w ramach obowiązków na rzecz Wydziału był członkiem Zespołu doradczego doktorantów oraz wydziałowej rady samorządu studentów w ramach Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia.
Wielokrotnie był  członkiem komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Nowe Technologie i Osiągnięcia w Metalurgii, Inżynierii Materiałowej i Inżynierii Produkcji”, a w latach 2014-2017 jej sekretarzem. Był współorganizatorem i sekretarzem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Zabytki starego hutnictwa jako dziedzictwo kulturowe Europy” w 2009 roku, organizowanej z okazji 60-lecia Politechniki Częstochowskiej, a także współorganizatorem i sekretarzem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Dziedzictwo kulturowe zabytków techniki oraz ich wpływ na rozwój współczesnych technologii przemysłowych” organizowanej w 2019 roku z okazji 70-lecia Politechniki Częstochowskiej.
Jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „Piecowników” oraz kierownikiem Studenckich Obozów Naukowych w Sielpi.
W latach 2004-2014 był członkiem Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, a od 2015 roku jestem prezesem Klubu Ochrony Zabytków Techniki działającego przy SWPCz.

 

 

 

 



 

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.