Czestochowa University of Technology

Faculty of Production Engineering and Materials Technology

Laboratorium badania właściwości mechanicznych umożliwia prowadzenie badań naukowych i procesu dydaktycznego, a także prac na zlecenie jednostek gospodarczych w zakresie wyznaczania podstawowych parametrów mechanicznych i wytrzymałościowych oraz zaawansowanych technicznie i metodologicznie w oparciu o założenia mechaniki pękania. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu możliwe jest wyznaczenie szeregu parametrów procesów rozwoju pęknięć charakteryzowanych wartościami współczynnika intensywności naprężeń KIC, krytycznego rozwarcia dna karbu COD i całki Rice´a. Badania zainicjowane już w latach 70, umożliwiły uzyskanie w 1973 roku certyfikatu Lloyd`s Register of Shipping oraz Polskiego Rejestru Statków na badania odbiorowe grubych blach okrętowych produkowanych w Hucie Częstochowa.
Podstawowym wyposażeniem laboratorium jest serwohydrauliczna maszyna wytrzymałościowa MTS – 810 firmy MTS Systems Corporation (USA) pozwalającą na prowadzenie szerokiego zakresu badań właściwości mechanicznych różnych gatunków materiałów przy małych i dużych obciążeniach zarówno w badaniach statycznych, jak i zmęczeniowych. Sterowanie maszyny wytrzymałościowej w zakresie do 250 000N odbywa się za pomocą komputerowego programu MTS Flex Fest SE umożliwiającego prowadzenie badań ze stała prędkością przemieszczenia jak i siły. Daje to możliwość przeprowadzenia zarówno klasycznej próby rozciągania i ściskania przy zadanych parametrach, jak również umożliwia wyznaczenie wartości KIC, całki J oraz COD. Na wyposażeniu maszyny znajduje się zestaw ekstensometrów umożliwiających pomiar odkształceń, przystawka temperaturowa umożliwiająca przeprowadzanie badań temperaturowych do 700oC, mierniki rozwarcia szczeliny, zestawy uchwytów. Maszyna wytrzymałościowa, co roku poddawana jest legalizacji wykonywanej przez Okręgowy Urząd Miar w Katowicach.
W 2010 roku, w ramach projektu kierunku zamawianego, zakupiono maszynę wytrzymałościową Zwick Roell Z100. Maszyna wyposażona jest w dwie głowice siły pomiarowej o wartości nominalnej ±100kN i ±2,5kN. Na osprzęt maszyny składają się:
  • uchwyt do rozciągania próbek płaskich – 100kN
  • uchwyt do rozciągania próbek płaskich – 2,5kN
  • uchwyty do rozciągania próbek okrągłych z łbem i gwintowanych – 100kN,
  • płyty do prasowania,
  • zestaw podpór do trójpunktowego zginania,
  • czujnik pomiaru zmiany wydłużenia – ekstensometr makro.
Maszyna jest w pełni sterowna komputerowo za pomocą programu testXpert® II. Szybkość przesuwu trawersy w mieści się zakresie (0,0005-750) mm/s. Urządzenie pozwala na wykonywanie badań ze stałą szybkością przemieszczenia trawersy, odkształcenia próbki i obciążenia. Próby cykliczne i zmęczeniowe można wykonywać z maksymalną częstotliwością badawczą 0,5Hz. Maszyna posiada Świadectwo Wzorcowania na wszystkie wykonywane badania.
Ponadto w laboratorium znajdują się:
  • młoty udarnościowie Charpy’ego wyposażone w noże udarowe o początkowej energii 150 i 300J również z możliwością rejestracji przebiegu pękania;
  • zestaw twardościomierzy do pomiaru twardości metodą Rockwella, Brinella i Vickersa z kompletem wgłębników.
  • Nowoczesne twardościomierze Vickersa firmy Future – Tech model FV – 700 i FM 7 umożliwiają oprócz klasycznego pomiaru twardości i mikrotwardości wyznaczenie odporności na pękanie materiałów ceramicznych. (metodą Palmqvista).
Twardościomierze podobnie jak maszyna wytrzymałościowa są co roku legalizowane.
Maszyna wytrzymałościowa Zwick Roell Z100
Mikrotwardościomierz Vickersa firmy Future–Tech model FM 7
Twardościomierz Vickersa firmy Future–Tech model FV–700
Serwohydrauliczna maszyna wytrzymałościowa MTS – 810 firmy MTS Systems Corporation

 

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.