Ruszają kolejne nabory do programów TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH CoreFacility
Od 15 listopada br. do 16 stycznia 2017 r. wybitni uczeni z całego świata mogą aplikować o granty na prowadzenie innowacyjnych badań w konkursach TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH CoreFacilityrealizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie mogą uzyskać zarówno instytucje naukowe, jak i firmy. Do zdobycia jest łącznie 42 mln złotych.
Program TEAMoferuje granty na przełomowe w skali międzynarodowej badania, realizowane przez wybitnych uczonych w zespołach badawczych. O środki mogą aplikować uczeni o uznanym na świecie dorobku i oryginalnych osiągnięciach naukowych.Finansowanie można zdobyć na prace B+R przyczyniające się do rozwiązywania najważniejszych problemów naukowych w skali globalnej lub podejmujące istotne wyzwania stojące przed współczesnym społeczeństwem.Rezultaty projektów powinny mieć wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy kraju oraz wpisywać się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Obowiązkowy jest także udział naukowego partnera zagranicznego w realizacji badań.
W programie TEAM-TECHmożna zdobyć finansowanie na projekty B+R związane z rozwojem technologii, powstawaniem produktu lub opracowaniem procesu o dużym znaczeniu dla gospodarki. Program TEAM-TECH CoreFacility natomiast oferuje środki na tworzenie lub rozwijanie usług badawczych z wykorzystaniem dostępnej aparatury naukowo-badawczej.
W obu przypadkachprzedmiotem projektów zgłoszonych do finansowania powinny być rozwiązania opierające się na wcześniej pozyskanej oryginalnej wiedzy naukowej oraz wpisujące się w zakres KIS*. Aby zdobyć grant w tych programach, wnioskodawca musi mieć wybitne doświadczenie badawcze lub wdrożeniowe. Jeśli wniosek składa jednostka naukowa, obowiązkowa jest także współpraca z partnerem biznesowym.
Programy TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH CoreFacilityoferują granty w wysokości do 3,5 mln zł.Finansowanie jest przyznawane na okres 3 lat (z możliwością przedłużenia na kolejne 2 lata). Środki te można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia, stypendia, szkolenia i staże
w ramach rozwoju kadr oraz na pokrycie szeregu pozostałych kosztów związanych
z prowadzeniem prac B+R, w tym na prace zlecone (podwykonawstwo). Wnioskodawcy – niezależnie od narodowości – muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
W zespołach, jakie stworzą, zatrudnienie znajdą także studenci i doktoranci oraz młodzi doktorzy.
Projekty mogą być realizowane nie tylko w jednostkach naukowych, ale także
w przedsiębiorstwach lub konsorcjachnaukowo-przemysłowych (ten wariant nie jest możliwy tylko w module CoreFacility). Oznacza to, że z finansowania mogą skorzystać również firmy, które już posiadają działy B+R i takie, które chcą te działy tworzyć. Firmy mogą otrzymać nawet do 80% dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej.
Termin przyjmowania wnioskóww systemie elektronicznym upływa 16 stycznia 2017 r.
o godz. 16.00 czasu lokalnego.Wnioski przyjmowane są tylko w formie elektronicznej (nie ma konieczności przesyłania dokumentów drukowanych). Kolejny nabór zostanie ogłoszony w kwietniu 2017 r.
Do końca 2019 r. Fundacja planuje zorganizować łącznie po 7 konkursów w programie TEAM, TEAM-TECHi TEAM_TECH CoreFacility(razem z tegorocznymi konkursami). Finansowanie otrzyma ponad 100 zespołów, w których zostanie zaangażowanych ponad 1400 młodych badaczy – studentów, doktorantów i młodych doktorów.
Więcej informacji o programach TEAM i TEAM-TECH oraz TEAM-TECH CoreFacility,
jak również dokumentacje konkursowe wraz załącznikami znajdują się na stronach programów: TEAM, TEAM-TECH, TEAM-TECH CoreFacility.
Zachęcamy również do kontaktu z koordynatorami obu programów – o programie TEAM informacji udziela Kierownik Zespołu ds. Koordynacji Programów, dr Beata Frączak (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 22 845 95 43), natomiast o programie TEAM-TECHi TEAM-TECH Core Facilityinformacji udziela Koordynator Programu, dr inż. Dariusz Łukaszewski (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 22 311 84 25).
*W wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może przyjąć do finansowania projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli mają one znaczny potencjał aplikacyjny lub mogą pomóc w rozwiązaniu istotnego problemu społeczno-gospodarczego.