Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

WYDZIAŁ INŻYNIERII PRODUKCJI I TECHNOLOGII MATERIAŁÓW POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ PRZYGOTOWUJE SIĘ NA POWRÓT STUDENTÓW W NOWYM ROKU AKADEMICKIM 2020/2021


Rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2020/2021 już niebawem. Stąd też Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej przygotowuje się na częściowy powrót studentów w swoje mury. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji procesu kształcenia na Politechnice Częstochowskiej pojawią się wkrótce. Tymczasem od kilku dni pracownicy i doktoranci Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej wykorzystując bazę laboratoryjną sami produkują płyn do dezynfekcji rąk zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz drukują przyłbice ochronne na własne potrzeby. Pracownicy naukowi z zakresu chemii do przygotowania płynu do dezynfekcji rąk używają: alkoholu etylowego w stężeniu 96 proc., nadtlenku wodoru (3 proc.), gliceryny (98 proc.) oraz wody destylowanej. Natomiast przyłbice ochronne powstają w nowoczesnych drukarkach 3D, przy wykorzystaniu dostępnych projektów. Na początek środki ochrony zostaną przekazane studentom oraz pracownikom Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, jednak niewykluczone, że w akcję włączą się pozostałe Wydziały Politechniki Częstochowskiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z postępu prac.

 

12.01.2017 r. na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów:

UCZNIOWIE Z PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO NA WIPITM

W dniu 12.01.2017 r. Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Piotrkowa Trybunalskiego. Po przywitaniu uczniów przez Dziekana Wydziału dr hab. inż. Marcina Knapińskiego prof. PCz. oraz krótkiej prezentacji Wydziału, uczniowie mieli możliwość zobaczenia laboratoriów znajdujących się na Wydziale. Zajęcia praktyczne miały na celu zainteresowanie uczniów szkoły średniej naukami ścisłymi. Laboratoria prowadzone były przez następujących pracowników Wydziału: dr inż. Macieja Nadolskiego, dr inż. Pawła Wieczorka, Prof. Sebastiana Mroza, dr inż. Andrzeja Stefanika, dr inż. Marcina Dośpiała oraz dr inż. Artura Hutnego. Mamy nadzieję, że takie lekcje doświadczalne zachęcą uczniów do studiowania na naszym Wydziale.

 

POLSKA GRUPA ODLEWNICZA S.A.

W dniu 12.01.2017r. Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów odwiedzili przedstawiciele Polskiej Grupy Odlewniczej (PGO S.A), Adam Klyszcz – dyrektor personalny, Bogumił Predoń – Kierownik laboratorium badawczego oraz Ewelina Hilaszek – specjalista ds. personalnych. Grupa PGO S.A. jest producentem odlewów żeliwnych i staliwnych oraz odkuwek matrycowych i swobodnie kutych. Zajmuję się realizacją wszystkich faz procesu technologicznego dla przemysłu: metalurgicznego, górniczego, energetycznego, morskiego, maszynowego, kolejowego, motoryzacyjnego oraz innych branż. Wykład pt.: „Kształtujemy Twój sukces”, poprowadzili: Adam Klyszcz oraz Bogumił Predoń (absolwent Wydziału). Była to prezentacja możliwości praktyk, staży i pracy w PGO S.A. dla absolwentów kierunków głównie: metalurgia, odlewnictwo czy inżynieria materiałowa, które są prowadzone na naszym Wydziale.

W wykładzie wzięli udział pracownicy oraz studenci Wydziału, a także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Piotrkowa Trybunalskiego. W trakcie spotkania studenci mogli zapoznać się z obszarami działalności firmy. Studentom przedstawiono możliwość atrakcyjnej pracy i rozwoju w firmie PGO S.A. Jak widać przed studentami Wydziału rysują się szerokie możliwości zatrudnienia.


ZAJĘCIA AUDYTORYJNE W ZAKŁADZIE PRZEMYSŁOWYM "CEMEX"

W dniu 29.11.2016 r. studenci II stopnia studiów stacjonarnych (semestr II), kierunku Inżynieria Materiałowa, uczestniczyli w zajęciach audytoryjnych w zakładzie przemysłowym „CEMEX” Cementownia Rudniki. CEMEX jest jednym z wiodących, globalnych producentów i sprzedawców cementu, betonu towarowego, kruszyw oraz innych materiałów budowlanych. Celem wizyty było zapoznanie się w warunkach przemysłowych z procesem produkcyjnym cementu portlandzkiego oraz kontrolą jakości produkowanego asortymentu. Opiekunami grupy studentów z ramienia uczelni byli: dr inż. Anna Zawada oraz dr inż. Małgorzata Lubas.

 


MODERNIZACJA LABORATORIUM

Wraz z Nowym Rokiem zostało zmodernizowane Laboratorium Numerycznych Symulacji Procesów Przeróbki Plastycznej oraz Informatyki. Laboratorium zostało wyposażone w 18 szt komputerów Dell OptiPlex 3040SFF wraz z monitorami Dell E2216H.

 


ZAJĘCIA WYJAZDOWE DO DRUKARNI

W dniach 23.11.2016 oraz 01.12.2016 r. studenci kierunków: Inżynieria Bezpieczeństwa (semestr V), Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (semestr II) oraz Inżynieria Bezpieczeństwa i Higieny Pracy II (semestr II) odbyli zajęcia wyjazdowe do Drukarni - Częstochowskie Zakłady Graficzne Sp. z o.o.

Celem wizyty w Firmie było poznanie praktycznych aspektów zarządzania produkcją.  Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z przebiegiem  procesu produkcyjnego oraz działaniami, jakie podejmowane są w celu zagwarantowania jego bezpieczeństwa. Poza tym mieli oni także okazję, obejrzeć jak wygląda organizacja pracy w poszczególnych wydziałach drukarni oraz wymienić poglądy i spostrzeżenia z pracownikami firmy. W trakcie wizyty zwiedzono Wydziały: Fotoskładu i Przygotowalni Offsetowej, Maszyn Drukujących i Produkcji Specjalnej (w tym Oddział Technik Specjalnych z Hologramem i Personalizacją) oraz Wydział Introligatorni. Studentów zapoznano także z potencjalnymi zagrożeniami  występującymi  w środowisku pracy, sposobami ich eliminacji oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zajęcia poprowadził Dyrektor Produkcji w Drukarni CZG Pan Artur Gątkiewicz. Opiekunami grup studentów byli: dr Wiesław Kulma oraz dr inż. Michał Pałęga.



POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY

W dniu 05.06.2016 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Gminą Zawiercie a Wydziałem Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej.
Porozumienie będzie dotyczyć współpracy w obszarze naukowo-badawczym w zakresie działalności miasta w obszarze wspierania jego rozwoju gospodarczego i społecznego.
W spotkaniu uczestniczyli: Dr hab. inż. Marcin Knapiński, prof. PCz - Dziekan Wydziału; Dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz - Prodziekan ds. Innowacji i Rozwoju; Wojciech Dziąbek - p.o. Dyrektor.

 


 

SZKOLENIE- "BEZPIECZNA EKSPLOATACJA KOTŁÓW GRZEWCZYCH"

W dniu 25.11.2016 grupa studentów  I, II i III stopnia studiów dziennych wraz z opiekunami wzięła udział w szkoleniu produktowym poświęconym „Bezpiecznej eksploatacji kotłów grzewczych”  organizowanym przez firmę De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o o. we Wrocławiu.  Zajęcia obejmowały część teoretyczną i praktyczną w laboratorium badawczym firmy. Szkolenie poprowadził absolwent naszego wydziału z roku 1999 Pan mgr inż. Marek Rawicki. Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia szkolenia w zakresie: „Kotły kondensacyjne małych i średnich mocy oraz pompy ciepła firmy DeDietrich. Dobór urządzeń. Regulacja automatyki.” Opiekunowie wyjazdu: dr hab. inż. Monika Zajemska, prof. PCz oraz dr inż. Sławomir Morel.

 


 

KONFERENCJA BHP - edukacja, ekonomia, zdrowie

24 listopada 2016 studenci Wydziału wzięli udział w Konferencji BHP - "edukacja, ekonomia, zdrowie", która odbyła się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

 


 


 

POL-ECO-SYSTEM 2016

W dniach 11-14.10.2016 r. odbyły się w Poznaniu, Polsko-Niemieckie Rozmowy Kooperacyjne w ramach POL-ECO-SYSTEM 2016 w Poznaniu, na zlecenie niemieckiego Federalnego Ministerstwa Oświaty i Badań Naukowych (BMBF). Na stoisku BMBF reprezentowane były liczne instytuty, zrzeszenia i firmy niemieckie oraz Krajowe Punkty Kontaktowe Programów Badawczych UE oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD). W rozmowach z ramienia Wydziału uczestniczyli: Prodziekan ds. Innowacji i Rozwoju oraz dr inż. Anna Zawada i dr inż. Artur Hutny.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można uzyskać u wyżej wymienionych osób.

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informacje do umieszczenia na stronie proszę przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.