Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Inteligentny przemysł obejmuje bardzo wiele gałęzi życia i wciąż zdobywa nowe. Automatyzacja procesów rozwija się w bardzo szybkim tempie. Optymalizacja procesów logistycznych, produkcyjnych, czy decyzyjnych staje się kluczowym elementem funkcjonowania i rozwoju każdej firmy. Inteligentny przemysł to dla firmy minimalizacja błędu ludzkiego, elastyczność, łatwa adaptacja do zmieniających się dynamicznie warunków rynkowych oraz szybkość działania. A są to jedne z najważniejszych cech decydujących obecnie o sukcesie przedsiębiorstw na rynku.

Po rozwiązania inteligentnego przemysłu sięgają kolejne branże: mechaniczna, spożywcza, meblarska itp. Wszędzie tam, gdzie pracują dla nas maszyny i urządzania, możliwa jest poprawa procesów poprzez inteligentne rozwiązania.
Absolwenci studiów “Inteligentny Przemysł” uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu koncepcji Przemysłu 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa dotyka przemian w całym obszarze działalności firmy, dlatego nie wystarczy wprowadzanie wyłącznie technologicznych zmian, a konieczne jest wdrożenie dobrze przygotowanej strategii cyfryzacji.

Fala określana jako Industry 4.0 wzbiera coraz szybciej. Technologie, które będą kluczowe, to: symulacje, chmura obliczeniowa, sieci mesh, Big Data, roboty i wirtualna rzeczywistość.


Kształcenie na kierunku  Inteligentny Przemysł  odbywa się w systemie studiów dwustopniowych:
Studia stacjonarne:
- Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) – 7-semestralne

Studia niestacjonarne:
- Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) – 8-semestralne


Kierunek Inteligentny Przemysł ma charakter interdyscyplinarnych studiów inżynierskich opartych na następujących dyscyplinach nauki: inżynieria materiałowa, nauki o zarządzaniu i jakości oraz automatyka, elektronika i elektrotechnika.
Program i zakres kształcenia umożliwia studentom osiągnięcie poziomu umiejętności pozwalających na podjęcie nowych zadań o charakterze techniczno inżynieryjnym w przedsiębiorstwach ukierunkowanych na inteligentną produkcję (smart production) w zakładach produkcyjnych nastawionych na rozwój w kierunku cyfrowego przedsiębiorstwa (digital enterprise) tj. opanowania wiedzy i umiejętności w zakresie:

  • wybranych zagadnień związanych z automatyzacją urządzeń, linii produkcyjnych, robotyką oraz szeroko rozumianą technologią informacyjną oraz wirtualizacją procesów technologicznych,
  • budowy, właściwości i sposobów kształtowania oraz zastosowania materiałów inżynierskich w produktach typu smart przy uwzględnieniu m.in. aspektów związanych z efektywnością ekonomiczną,
  • projektowania produktów i procesów produkcyjnych, opartego o inżynierię materiałową, elementy automatyzacji i robotyki wzbogaconego o znajomość grafiki inżynierskiej (rastrowej, wektorowej), programów komputerowych wspomagających proces projektowania oraz zagadnienia związane z organizacją i zarządzaniem,
  • rodzajów technik addytywnych (druk3D) oraz materiałów stosowanych w prototypowaniu tego typu technikami,
  • technik i zasad funkcjonowania organizacji łańcucha wartości wykorzystujących systemy cyber – fizyczne oraz technik analizy danych, sieci komputerowych oraz układów sterowania i regulacji,
  • podstawowych procesów zachodzących w cyklu życia maszyn, urządzeń, obiektów i systemów technicznych w wybranych branżach, analizy możliwości integracji istniejącego parku maszynowego z siecią i systemami informatycznymi,
  • właściwej alokacją zasobów przedsiębiorstwa w kontekście pełnego wykorzystania ich potencjału, uzyskiwania efektu synergicznego oraz tworzenia unikatowych – opartych między innymi na aktywach niematerialnych – przewag rynkowych,
  • systemów sterowania robotami w tym mobilnymi oraz systemów sterowania procesem produkcji.

Program studiów łączy podstawową wiedzę wymaganą na poziomie inżynierskim z nowoczesnymi technologiami inżynierii materiałowej wzbogaconej elementami automatyzacji i robotyki oraz zagadnieniami związanymi z zarządzaniem zasobami i procesami. Wiedza ta uzupełniona m.in. o aspekty związanie z informatyzacją technik wytwarzania, bazami danych, prototypowaniem, innowacyjnym projektowaniem czy ekologią umożliwi absolwentowi podjęcie pracy w przedsiębiorstwach o różnej specyfice funkcjonowania głównie w branży metalowej, łączących istniejące formy działania z najnowszymi rozwiązaniami techniczno organizacyjnymi zgodnymi z kierunkiem zmian w przemyśle określanymi mianem czwartej rewolucji przemysłowej.

Studia obejmują zagadnienia zarówno o charakterze teoretycznym jak i praktycznym – praktyki zawodowe, certyfikaty potwierdzające posiadanie wiedzy i umiejętności w wybranych obszarach. Kształcenie realizowane będzie w dwóch zakresach dyplomowania:
1. produktu,
2. produkcji.

Charakterystyka sylwetki absolwenta:    

1. w zakresie produktu - absolwent zna techniki usprawniające proces rozwoju i wprowadzania na rynek produktu zgodnego z potrzebami klientów przy uwzględnieniu prawidłowej gospodarki zasobami przedsiębiorstwa. Potrafi, przy wykorzystaniu technik komputerowych i wytwarzania addytywnego, zaprojektować i wykonać wirtualny oraz fizyczny model wyrobu wraz z doborem materiału, a następnie w oparciu o technologie właściwe dla inżynierii materiałowej (nadanie odpowiednich właściwości i kształtu materiału) oraz automatyzacji i informatyzacji wykonać prototyp oraz określić procesy i etapy jego produkcji. Umie również ocenić stopień innowacyjności produktu wraz z określeniem cech, które kwalifikują go do grupy produktów typu smart.

2. w zakresie produkcji - absolwent zna podstawowe technologie wytwórcze w dziedzinie inżynierii materiałowej stosowane w nowoczesnych procesach produkcyjnych. Potrafi pozyskiwać, rozpowszechniać i wykorzystywać wiedzę związaną z integracją inteligentnych maszyn i systemów w ramach istniejących oraz projektowanych procesów produkcyjnych w kontekście zwiększania ich elastyczności i efektywności. Dzięki wiedzy z obszaru automatyzacji, technik analizy danych oraz technologii informacyjnej będzie przygotowany do sterowania i zarządzania procesami wytwórczymi nowej generacji wykorzystujących techniki wirtualizacji VR oraz rozszerzoną rzeczywistość AR. Rozumie rolę i znaczenie czynnika ludzkiego oraz aspektu ekologicznego we wdrażaniu innowacyjnych produktów i technologii w obecnych i przyszłych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Absolwenci kierunku INTELIGENTNY PRZEMYSŁ uzyskują wiedzę z zakresu:

  • zastosowania podstawowych materiałów inżynierskich,
  • metody badania materiałów,
  • innowacyjnego projektowania oraz wdrażania innowacji produktowych,
  • programowania cyfrowego,
  • automatyzacji urządzeń,
  • technologii informatycznych,
  • systemów cyber – fizycznych,
  • sposobów komunikacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w inżynierii materiałowej,
  • funkcjonowania systemów produkcyjnych i sposobów ich doskonaleni,
  • systemów sterowania, robotyki,
  • tworzenia prototypów w technologii druku 3D wraz z doborem materiałów w obszarze inżynierii materiałowej,
  • projektowania prostych urządzeń mechaniczno- elektronicznych z modułem sterowania,
  • zarządzania procesami projektowania,
  • prognozowania wpływu parametrów technologicznych wybranych procesów wytwarzania na właściwości wyrobów gotowych,
  • tworzenia i aktualizacji dokumentacji technicznej,
  • doboru odpowiednich materiałów i technologii.

Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku Inteligentny Przemysł posiada wiedzę, umiejętności oraz kompetencje pozwalające na zatrudnienie w:

  • przedsiębiorstwach produkcyjnych związanych z przetwórstwem materiałów, jako inżynier w zakresie gospodarki materiałami,
  • przedsiębiorstwach produkcyjnych branży metalowej,
  • jednostkach zajmujących się planowaniem procesu produkcyjnego,
  • jednostkach zajmujących się utrzymaniem produkcji,
  • jednostkach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem prototypowych wyrobów,
  • jednostkach zajmujących się projektowaniem i integracją nowych lub istniejących systemów wytwarzania z technologiami związanymi z przetwarzaniem i zarządzaniem informacją.

Absolwent będzie cennym pracownikiem dla przedsiębiorstw nastawionych na rozwój poprzez innowacyjność w zakresie produktu oraz organizacji produkcji, gdzie realizowane są różnego rodzaju projekty o charakterze technicznym odnoszące się zarówno do rozwoju infrastruktury, jak i realizacji zleceń. Absolwent tego kierunku będzie mógł wypełnić lukę pokoleniową w wiedzy i kulturze technicznej branży związanej z przetwórstwem metali w regionie częstochowskim, którego przedsiębiorstwa kooperują z producentami w kraju i na świecie również dzięki wiedzy o wykorzystaniu programów operacyjnych UE do unowocześniania przedsiębiorstw z tej branży.

Absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą kontynuować naukę w ramach drugiego stopnia studiów na kierunku Inżynieria Materiałowa, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Automatyka i Robotyka realizowanym na wielu uczelniach technicznych.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.