Po raz siódmy zapraszamy do udziału w Droniadzie. Konkurs dla zespołów akademickich i w kategorii „open” w misjach specjalnych z wykorzystaniem technologii przemysłu 4.0 rozpoczyna się online 24 czerwca 2020 roku.
Fundacja „Instytut Mikromakro” od 2014 r. organizuje konkurs Droniada. Służy on akceleracji kadr przemysłu 4.0. Dzięki partnerstwu z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, pula nagród wynosi 40 tys. zł. Ponadto uczestnikom zapewnione są szkolenia operatorów dronów (VLOS), dwumiesięczny dostęp do chmury obliczeniowej Google, szkolenia z cloud computing, pomoc ekspertów w zakresie zarządzania kryzysowego oraz rolnictwa precyzyjnego.
Konkurs składa się z części głównej, do której organizatorzy zapraszają zespoły akademickie (nie muszą to być koła naukowe, ale np. zespoły zadaniowe, które łączą pracowników uczelni, absolwentów i studentów), a także hackathonu (ścieżka freestyle).
Format Droniady jest wyjątkowy w skali świata. Po pierwsze, zakwalifikowane zespoły akademickie aż do startu są zobowiązane współpracować ze sobą i organizatorami, tworząc docelowe zadania konkursowe. Po drugie, na Droniadzie stawia się na misje autonomiczne – uważa się drony za część robotyki, szerzej, przemysłu 4.0, w którym automatyzacja jest kluczem. Po trzecie, Droniada to nie tylko zawody akademickie, promujące kompetencje młodej kadry przemysłu 4.0., ale debata publiczna nad wykorzystaniem technologii przyszłości w zakresie zarządzania kryzysowego, ochrony środowiska i rolnictwa precyzyjnego.
W regulaminie imprezy uzgodnionej z podmiotami publicznymi – współorganizatorami – przedsięwzięcie podzielono na część internetową i terenową. Do pierwszej zaliczono konkurencje Demo Systemu i Hackathon (freestyle) oraz warsztaty, do drugiej – konkurencje „Korytarz życia” i „Trzy kolory”. Droniada rozpoczyna się online 24 czerwca. Wygrywający internetową fazę rozgrywki, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. złotych.
Tydzień później przwidziane jest spotkanie w Katowicach na lotnisku Muchowiec, by rozegrać konkurencje terenowe (w puli nagród 38 tys. zł.). Ich przebieg zależy od sytuacji epidemicznej.
Więcej informacji zamieszczone jest na stronie http://www.droniada.eu/, https://www.5zywiolow.pl/regulamin-droniady-2020/ oraz na Facebooku.
Droniada GZM 2020: konkurs dla zespołów akademickich i innowatorów z pulą nagród 40 tys. złotych
- JBL