Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska zapraszają na bezpłatne warsztaty poświęcone edytowaniu artykułów Wikipedii, które odbywać będą się cyklicznie w budynku Biblioteki Głównej PCz. Pierwszy warsztat, który poprowadzą doświadczeni edytorzy projektu: współzałożyciel polskiej wersji językowej tej internetowej encyklopedii, Krzysztof Jasiutowicz, wikipedysta związany ze środowiskiem wolnego oprogramowania, Paweł Szubert oraz pracownik naukowy Politechniki Częstochowskiej, dr Sebastian Skolik, będzie miał miejsce w dniu 21.03.2012r. w godz. 17.00 - 20.00 w Czytelni Czasopism.

Na spotkaniu wygłoszony zostanie krótki wykład o Wikipedii, a szerzej przedstawione zostaną następujące zagadnienia:
1.Dlaczego Wikipedia potrzebuje biblioteki? Określenie charakteru dzieła jakim jest encyklopedia i jego syntetyzującej roli w odniesieniu do zastanej wiedzy.
2.Dlaczego wikipedyści nie wspierają metody "kopiuj+wklej"? Omówienie zagadnień związanych z prawami autorskimi z odniesieniem do idei wolnej kultury i wolnych licencji, na jakich opiera się projekt.
3.Czy rzeczywistość można opisać w sposób obiektywny? Przedstawienie pojęcia neutralnego punktu widzenia oraz metod jego zastosowania w procesie redakcji haseł Wikipedii.
4.Jak zostać współautorem encyklopedii? Krótkie wprowadzenie do zaangażowania w edytowanie Wikipedii.
Tego samego dnia, w drugiej części warsztatów, zainteresowane osoby będą mogły poznać, w jaki sposób edytuje się strony wiki, jak znaleźć pomoc przy edytowaniu ze strony innych uczestników projektu online. Podczas tego wstępnego warsztatu, każdy z jego uczestników będzie pracował we własnym brudnopisie, mogąc dowolnie eksperymentować ze składnią wiki. Osoby, które już wcześniej miały możliwość poznać sposób tworzenia tego typu stron internetowych, będą miały też możliwość w oparciu o źródła, spróbować utworzyć wstępną wersję hasła encyklopedycznego.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.