Ruszają kolejne nabory do programów TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH CoreFacility
Od 15 listopada br. do 16 stycznia 2017 r. wybitni uczeni z całego świata mogą aplikować o granty na prowadzenie innowacyjnych badań w konkursach TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH CoreFacilityrealizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie mogą uzyskać zarówno instytucje naukowe, jak i firmy. Do zdobycia jest łącznie 42 mln złotych.
Program TEAMoferuje granty na przełomowe w skali międzynarodowej badania, realizowane przez wybitnych uczonych w zespołach badawczych. O środki mogą aplikować uczeni o uznanym na świecie dorobku i oryginalnych osiągnięciach naukowych.Finansowanie można zdobyć na prace B+R przyczyniające się do rozwiązywania najważniejszych problemów naukowych w skali globalnej lub podejmujące istotne wyzwania stojące przed współczesnym społeczeństwem.Rezultaty projektów powinny mieć wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy kraju oraz wpisywać się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Obowiązkowy jest także udział naukowego partnera zagranicznego w realizacji badań.
W programie TEAM-TECHmożna zdobyć finansowanie na projekty B+R związane z rozwojem technologii, powstawaniem produktu lub opracowaniem procesu o dużym znaczeniu dla gospodarki. Program TEAM-TECH CoreFacility natomiast oferuje środki na tworzenie lub rozwijanie usług badawczych z wykorzystaniem dostępnej aparatury naukowo-badawczej.
W obu przypadkachprzedmiotem projektów zgłoszonych do finansowania powinny być rozwiązania opierające się na wcześniej pozyskanej oryginalnej wiedzy naukowej oraz wpisujące się w zakres KIS*. Aby zdobyć grant w tych programach, wnioskodawca musi mieć wybitne doświadczenie badawcze lub wdrożeniowe. Jeśli wniosek składa jednostka naukowa, obowiązkowa jest także współpraca z partnerem biznesowym.
Programy TEAM, TEAM-TECH i TEAM-TECH CoreFacilityoferują granty w wysokości do 3,5 mln zł.Finansowanie jest przyznawane na okres 3 lat (z możliwością przedłużenia na kolejne 2 lata). Środki te można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia, stypendia, szkolenia i staże
w ramach rozwoju kadr oraz na pokrycie szeregu pozostałych kosztów związanych
z prowadzeniem prac B+R, w tym na prace zlecone (podwykonawstwo). Wnioskodawcy – niezależnie od narodowości – muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
W zespołach, jakie stworzą, zatrudnienie znajdą także studenci i doktoranci oraz młodzi doktorzy.
Projekty mogą być realizowane nie tylko w jednostkach naukowych, ale także
w przedsiębiorstwach lub konsorcjachnaukowo-przemysłowych (ten wariant nie jest możliwy tylko w module CoreFacility). Oznacza to, że z finansowania mogą skorzystać również firmy, które już posiadają działy B+R i takie, które chcą te działy tworzyć. Firmy mogą otrzymać nawet do 80% dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej.
Termin przyjmowania wnioskóww systemie elektronicznym upływa 16 stycznia 2017 r.
o godz. 16.00 czasu lokalnego.Wnioski przyjmowane są tylko w formie elektronicznej (nie ma konieczności przesyłania dokumentów drukowanych). Kolejny nabór zostanie ogłoszony w kwietniu 2017 r.
Do końca 2019 r. Fundacja planuje zorganizować łącznie po 7 konkursów w programie TEAM, TEAM-TECHi TEAM_TECH CoreFacility(razem z tegorocznymi konkursami). Finansowanie otrzyma ponad 100 zespołów, w których zostanie zaangażowanych ponad 1400 młodych badaczy – studentów, doktorantów i młodych doktorów.
Więcej informacji o programach TEAM i TEAM-TECH oraz TEAM-TECH CoreFacility,
jak również dokumentacje konkursowe wraz załącznikami znajdują się na stronach programów: TEAM, TEAM-TECH, TEAM-TECH CoreFacility.
Zachęcamy również do kontaktu z koordynatorami obu programów – o programie TEAM informacji udziela Kierownik Zespołu ds. Koordynacji Programów, dr Beata Frączak (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 845 95 43), natomiast o programie TEAM-TECHi TEAM-TECH Core Facilityinformacji udziela Koordynator Programu, dr inż. Dariusz Łukaszewski (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 311 84 25).
*W wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może przyjąć do finansowania projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli mają one znaczny potencjał aplikacyjny lub mogą pomóc w rozwiązaniu istotnego problemu społeczno-gospodarczego.