Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Studenci naszego Wydziału kierunków: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, Inżynieria Bezpieczeństwa i Higiena Pracy oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz należący do Studenckiego Koła Naukowego „BeHaP” w dniu 6 listopada 2019 roku pod opieką dr inż. Joanny Michalik, dr inż. Doroty Wojtyto oraz dra inż. Michała Pałęgi wzięli udział w wojewódzkim ćwiczeniu z zakresu zarządzania kryzysowego „PRZEJAZD 19”. Jest to wydarzenie o randze wojewódzkiej, a nasz Wydział ze względu na kilkuletnią współpracę ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach miał zaszczyt brać w nim czynny udział.
Ćwiczenie w tym roku odbyło się w Starym Cykarzewie w powiecie częstochowskim. Polegało na symulacji zderzenia cysterny kolejowej z autokarem wiozących studentów na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Zasadniczym celem było przećwiczenie koordynacji wszystkich służb biorących udział w sytuacji kryzysowej.
Studenci naszego Wydziału pełnili rolę pozorantów, tzn. osób ciężko rannych, śmiertelnych i nieznacznie rannych uwięzionych w przewróconym autobusie, którym trzeba było udzielić pierwszej pomocy, przeprowadzić ewakuację, segregację oraz przetransportować do szpitala lub innych bezpiecznych miejsc. Dodatkowo straż pożarna musiała się zmagać z wyciekiem oleju napędowego z cysterny.
W stan najwyższej gotowości zostały postawione wszystkie służby. Na miejsce wezwano ponad 20 jednostek straży pożarnej, a także specjalną jednostkę chemiczną, która musiała rozpoznać substancję wylewającą się z cysterny, a następnie skutecznie ją zneutralizować.
Strażacy musieli uwolnić osoby uwięzione we wraku autobusu. Używali do tego specjalistycznego sprzętu. Postawiono specjalne namioty dla ofiar wypadku i policji, aby mogła ona prowadzić czynności dochodzeniowe. Strażacy postawili również centrum dowodzenia. Miejsce zdarzenia zabezpieczali Policja oraz Wojska Obrony Terytorialnej.
Ćwiczenie przebiegło sprawnie i bardzo realistycznie z dużym zaangażowaniem wszystkich uczestników. Na uwagę zasługuje bardzo dobry obieg informacji, który pozwalał na szybkie reagowanie.
Duże wyrazy wdzięczności kierujemy do naszych studentów, którzy wykazali się wspaniałą grą aktorską. Z pewnością wiedzę, którą zdobyli podczas ćwiczenia będą mogli wykorzystać w praktyce oraz w swojej dalszej karierze zawodowej.
Nasz Wydział współpracuje z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego już od kilku lat, a efekty są jak najbardziej owocne. To już nie pierwsze przedsięwzięcie podjęte przez nasz Wydział w tym zakresie. W roku 2015 w ramach wojewódzkiego ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego „KWARANTANNA 2015” studenci również pełnili rolę osób narażonych na chorobę zakaźną, a Politechnika Częstochowska udostępniła swoją infrastrukturę na czas ćwiczenia

            Dziękujemy serdecznie organizatorom ćwiczenia, jak również Panu Rektorowi i Dziekanowi Wydziału za wsparcie. Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania.

Wszystkie zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć tutaj:

https://business.facebook.com/pg/wipitm/photos

lub

https://photos.app.goo.gl/HsEj9Tu7ZXNLwHH58

Informacje w prasie:

https://dziennikzachodni.pl/pociag-staranowal-autobus-na-przejezdzie-kolejowym-w-starym-cykarzewie-to-symulacja-wypadku-i-wojewodzkie-cwiczenia/ar/c1-14560333

http://powiatczestochowski.pl/mykanow/wojewodzkie-cwiczenie-z-zakresu-zarzadzania-kryzysowego-przejazd-19/

https://www.miejska.info.pl/2019/11/06/wojewodzkie-cwiczenia-w-starym-cykarzewie/

http://zyciemykanowa.pl/solectwa/w-starym-cykarzewie-pociag-zderzy-sie-z-autobusem-w-ramach-cwiczen/

 

 

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.