Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Dr hab. inż. Rafał Prusak, jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Częstochowskiej od 2001 roku, obecnie zatrudnionym na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Zarządzania Produkcją i Logistyki na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Od roku 2015 do chwili obecnej pełni funkcję kierownika Katedry Zarządzania Produkcją i Logistyki (wcześniej przez rok sprawował funkcję zastępcy kierownika).
Dr hab. inż. Rafał Prusak jest absolwentem Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej, gdzie w roku 1998 uzyskał tytuł magistra inżyniera na kierunku Metalurgia na specjalności Organizacja i Zarządzanie w Przemyśle Metalurgicznym. Po zakończeniu studiów podjął studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. W 2004 uchwałą Rady Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu (tytuł dysertacji: "Zarządzanie zasobami ludzkimi w procesie budowania kapitału pracy przedsiębiorstwa”). W 2014 r. Rada Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej nadała mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Tematem rozprawy habilitacyjnej było "Kształtowanie struktury kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa”. Dodatkowe wykształcenie obejmuje kursy z zakresu prowadzenia zajęć e – learningowych oraz wykorzystania narzędzi statystycznych w analizie danych. Ponadto 2004 roku uzyskał, na studiach podyplomowych, na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej dyplom na kierunku "Ekonomika i Zarządzanie Menedżerskie”.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą obszaru zarządzania przedsiębiorstwami a w szczególności koncentrują się wokół tematyki zarządzania zasobami ludzkimi oraz kapitału intelektualnego. W tym zakresie podjął szereg badań związanych z analizą struktury kapitału intelektualnego, przebiegu i intensyfikacji procesów innowacyjnych a także z identyfikacją i kształtowaniem kompetencji pracowników. Ponadto pewna część jego pracy naukowej wiąże się z zarządzaniem strategicznym oraz procesami transformacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw.
W jego dorobku naukowym znajduje się blisko 180 publikacji, spośród których duża część opublikowana została w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz innych wymienionych w ministerialnym spisie czasopism punktowanych. Ponadto jest autorem 1 monografii oraz redaktorem naukowym 3 monografii. Uczestniczył w 16 projektach naukowych, w części z nich pełniąc rolę kierownika. Ponadto był wykonawcą blisko 40 niepublikowanych ekspertyz dla przedsiębiorstw z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu oraz analizy technologii. Swój dorobek naukowy prezentował uczestnicząc w ponad 60 krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Przez lata brał również czynny udział w organizowaniu cyklicznej konferencji pod nazwą "Produkcja i Zarządzanie w Przemyśle”, w tym pełniąc rolę jej przewodniczącego. Jest recenzentem kilkudziesięciu opracowań publikowanych w czasopismach, monografiach oraz materiałach konferencyjnych. Od 2015 roku jest zastępcą przewodniczącego częstochowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. Od 2016 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma "Zarządzanie przedsiębiorstwem”.
Jego działalność dydaktyczna obejmuje zagadnienia związane przede wszystkim z zarządzaniem kapitałem intelektualnym, analizą strategiczną przedsiębiorstw oraz zarządzaniem pracą. Uczestniczył w pracach związanych z uruchomieniem nowego kierunku studiów: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Ponadto jest autorem i współautorem programów dydaktycznych do wielu zajęć prowadzonych na studiach stopnia inżynierskiego i magisterskiego na kierunkach Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz Inżynieria Bezpieczeństwa. Wypromował 55 inżynierów oraz 38 magistrów. Był również recenzentem kilkudziesięciu prac dyplomowych.
Otrzymał 13 indywidualnych i zespołowych nagród Rektora PCz.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.