Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Dr hab. inż. Konrad Laber, prof. PCz. urodził się 29 lipca 1977 r. w Zawierciu. Jest absolwentem Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej, gdzie w 2001 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera, na kierunku metalurgia i specjalności informatyka w procesach produkcyjnych. Po otrzymaniu dyplomu podjął pracę na Wydziale Walcowni Prętów huty CMC Poland Sp. z o.o., kończąc jednocześnie studia na drugiej specjalności, na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej Politechniki Częstochowskiej. W 2002 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera na kierunku metalurgia i specjalności organizacja i zarządzanie w przemyśle metalurgicznym. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Modelowania i Automatyzacji Procesów Przeróbki Plastycznej (obecnie Katedra Przeróbki Plastycznej i Inżynierii Bezpieczeństwa) macierzystej Uczelni. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie metalurgia uzyskał w roku 2008, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Modelowanie i optymalizacja procesów regulowanego walcowania i kontrolowanego chłodzenia wyrobów walcowni bruzdowych”.
Dnia 18 czerwca 2019 roku Rada Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej podjęła uchwałę w sprawie nadania drowi inż. Konradowi Laberowi stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Podstawą nadania stopnia było osiągnięcie naukowe w postaci monografii pt. „Nowe aspekty wytwarzania walcówki ze stali do spęczania na zimno”. Rozwiązanie technologiczne będące przedmiotem habilitacji zdobyło nagrodę – srebrny medal podczas 13 Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków INTERNATIONAL WARSAW INVENTION SHOW – IWIS 2019 - największej w Polsce międzynarodowej wystawie promującej wynalazczość i innowacje.
Dr hab. inż. Konrad Laber obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Przeróbki Plastycznej i Inżynierii Bezpieczeństwa Politechniki Częstochowskiej.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół zagadnień związanych z numerycznym i fizycznym modelowaniem procesów przeróbki cieplno-plastycznej wyrobów długich, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu parametrów przeróbki cieplno-plastycznej na mikrostrukturę oraz własności wyrobów gotowych. Od początku działalności naukowo-badawczej zdecydowana większość badań dr hab. inż. Konrada Labera,  prof. PCz. ukierunkowana jest na możliwość bezpośredniego wykorzystania ich wyników w warunkach przemysłowych, czego efektem jest współpraca z sektorem przemysłowym oraz wdrożenia.
Dr hab. inż. Konrad Laber, prof. PCz. obecnie zajmuje się badaniami podstawowymi nowych materiałów, przede wszystkim stopów metali lekkich a także modelowaniem złożonych schematów odkształcenia.
Dr hab. inż. Konrad Laber, prof. PCz. uczestniczył dotychczas w realizacji ośmiu projektów badawczych i celowych, finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Aktywnie współpracuje z wieloma zakładami przemysłowymi, wykonując jako kierownik lub wykonawca prace zlecone, między innymi dla: ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o., CMC Poland Sp. z o.o., Albatros Aluminium – Profile Aluminiowe Sp. z o. o., Yawal S.A. – architektoniczne systemy aluminiowe, czy Przedsiębiorstwa Usług Naukowo-Technicznych Pro Novum Sp. z o.o.
Zdobyte doświadczenie naukowe pozwoliło mu nawiązać współpracę naukową zarówno z ośrodkami krajowymi, jak i zagranicznymi, między innymi z: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską, Instytutem Obróbki Plastycznej oraz Narodową Akademią Metalurgiczną Ukrainy.
Dorobek naukowy dr hab. inż. Konrada Labera, prof. PCz. stanowi łącznie około 140 publikacji, w tym 21 artykułów w czasopismach znajdujących się w bazie Journal Citation Reports, 11 rozdziałów w monografiach, 18 publikacji w czasopismach zagranicznych, indeksowanych dodatkowo w bazach Web of Science i SCOPUS oraz jedna monografia. Wiele prac dr hab. inż. Konrada Labera, prof. PCz. zostało opublikowanych ponadto w czasopismach krajowych (24) oraz materiałach konferencji krajowych i międzynarodowych (64). Dotychczas opracował ponad 30 recenzji publikacji w czasopismach międzynarodowych i krajowych, jak również artykułów prezentowanych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych.
Działalność dydaktyczna dr hab. inż. Konrada Labera, prof. PCz. obejmuje opracowanie przewodników po przedmiotach oraz prowadzenie wykładów, seminariów, ćwiczeń, laboratoriów i projektów z przedmiotów specjalistycznych i zawodowych dla kierunków: Metalurgia, Inżynieria Materiałowa, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, Inżynieria Bezpieczeństwa, Inżynieria Biomedyczna, Inżynieria Chemiczna oraz Fizyka Techniczna. Ponadto aktywnie uczestniczy w promowaniu młodej kadry naukowej jako promotor i recenzent prac inżynierskich i magisterskich, promotor pomocniczy w przewodach doktorskich, czy opiekun naukowy zagranicznych studentów i doktorantów.
Działalność organizacyjna dr hab. inż. Konrada Labera, prof. PCz. obejmuje między członkostwo w komitetach organizacyjnych międzynarodowych konferencji naukowych i seminariów oraz współudział w uruchomieniu laboratorium badań własności nowoczesnych materiałów dla przemysłu energetycznego, w ramach projektu Narodowe Centrum Technologii Energetycznych (NCET), koordynowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Aktywnie promuje naukę oraz macierzystą Uczelnię w trakcie Industriady czy Dni Otwartych.
Dr hab. inż. Konrad Laber, prof. PCz. przez dwie kadencje był członkiem Rady Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Obecnie jest członkiem krajowych organizacji naukowo-technicznych: Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. Za swoje osiągnięcia naukowe i organizacyjne otrzymał łącznie 6 Nagród Rektora Politechniki Częstochowskiej oraz wyróżnienie w ramach Międzynarodowej Konferencji METAL 2018 w Brnie.
Od początku pracy w Politechnice Częstochowskiej podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe, biorąc udział szkoleniach, których efektem są liczne certyfikaty.
Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.