Dr hab. inż. Piotr Gębara, prof. P.Cz. pracuje w Katedrze Fizyki i pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry. W 2008 roku ukończył kierunek Fizyka Techniczna na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej (obecnie Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów) P.Cz. W 2012 roku uzyskał stopień doktora w dyscyplinie fizyka na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu im Jana. Długosza w Częstochowie), a w 2019 roku stopień doktora habilitowanego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Podstawą nadania był cykl monotematycznych publikacji z lat 2017-2019 pod wspólnym tytułem: „Struktura i właściwości magnetyczne stopów typu La(Fe, Si)13 modyfikowanych wybranymi lantanowcami (Ce, Pr, Ho, Dy) oraz metalami przejściowymi (Mn, Ni, Co)”.
Zainteresowania naukowe dr hab. inż. Piotra Gębary skupiają się na badaniach struktury i właściwości magnetycznie miękkich stopów typu La(Fe,Si)13 lub typu Mn-Co-Ge oraz na bazie Gd wykazujących tzw. zjawisko magnetokaloryczne w temperaturze otoczenia. Ponadto zajmuje się wytwarzaniem i badaniem materiałów magnetycznie twardych na bazie Nd-Fe-B przy wykorzystaniu technik szybkiego chłodzenia (suction casting i melt spinning). Dorobek naukowy stanowi 61 prac z tzw. listy filadelfijskiej dotyczących wspomnianych zagadnień.
W 2016-2018 przebywał na 3 stażach podoktorskich w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Słowackiej Akademii w Koszycach (Słowacja), Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (Polska) oraz Katedrze Fizyki Ciała Stałego Uniwersytetu w Sewilli (Hiszpania). W latach 2008-2020 przeprowadził ponad sto pokazów doświadczeń fizycznych (głównie z wykorzystaniem ciekłego azotu) w ramach akcji promocyjnych organizowanych przez Politechnikę Częstochowską: Dni Otwartych Drzwi, Festiwal Nauki, Pikniki Naukowe czy Industriada. W latach 2015-2020 był promotorem około 60 prac magisterskich i inżynierskich. Wraz ze studentami Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów zbudował laboratorium Biofizyki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego i w latach 2017-18 był sekretarzem oddziału częstochowskiego, a od bieżącego roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego. Z ramienia PTF, od 2012 roku, uczestniczy w zespole ds. oceny Olimpiady Fizycznej. Był wykonawcą 8 grantów oraz 6 projektów finansowanych przez Unię Europejską. W trakcie swojej kariery naukowej pozyskał 5 stypendiów m.in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz stypendium Słowackiej Agencji Informacji Akademickiej (SAIA).
Gębara Piotr
- Kamila Sobczak