Prof. dr hab. inż. Siwka Jerzy urodzony w 1947 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie w 1965 roku, a następnie studia wyższe w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku metalurgia w roku 1971. W roku 1979 doktoryzował się w Politechnice Częstochowskiej w dyscyplinie metalurgia w zakresie stopowania azotem ciekłych stali kwasoodpornych. Następnie habilituje się w tej samej uczelni w roku 1999. W roku 2007 otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk technicznych. Główna tematyka zainteresowań naukowych dotyczy ciekłych podwójnych i wieloskładnikowych stopów żelaza, stopowanych azotem przy użyciu wysokiego ciśnienia azotu w fazie gazowej osobno, razem lub zamiennie ze wzbudzeniem cząstek azotu za pomocą termicznej plazmy. Wymieniona tematyka jest ściśle powiązana z fizykochemicznymi podstawami heterofazowych procesów metalurgicznych, w szczególności z opracowaniem założeń wytwarzania nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i ekologicznie stali zawierających azot stopowy w dużych ilościach i nazywanych w nomenklaturze międzynarodowej skrótem HNS (High Nitrogen Steels).
Drugim, rozwijanym obecnie, kierunkiem badań są zagadnienia związane z recyklingiem metali z odpadów metalicznych oraz z odpadów w których metale są zespolone z materiałami niemetalicznymi, w tym z materiałami toksycznymi. Trzecim istotnym obszarem jego zainteresowań jest rozwój technologii stalowniczych z ich wdrażaniem do praktyki przemysłowej.
W okresie pracy dydaktycznej i naukowej był promotorem 65 prac inżynierskich i magisterskich oraz 6 obronionych prac doktorskich. Jego dorobek naukowy składa się z ponad 200 artykułów w czasopismach i referatów w materiałach konferencji zagranicznych i krajowych. Brał czynny udział z referatami w konferencjach zagranicznych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii, Szwecji, Austrii, Rosji, Ukrainie, Słowacji i Czechach.
Wielokrotnie był członkiem międzynarodowych komitetów naukowych cyklicznych światowych konferencji: "High Nitrogen Steels” – HNS” oraz "Processing & Manufacturing of Advanced Materials – THERMEC”.
Jako recenzent 6 razy brał udział w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora nauk technicznych, 5 razy opiniował prace habilitacyjne i 7 razy prace doktorskie.
W ramach współpracy z przemysłem, na zasadach umowy, m.in. uczestniczył w pracach dla Huty Zawiercie (CMC Poland Sp z o.o.), Huty im. B.Bieruta (ISD Huta Częstochowa), Huty Katowice (Arcelor Mittal Poland), Huty Warszawa (Arcelor Mittal Poland).
W latach 1999-2002 był prodziekanem a następnie w latach 2002-2005 dziekanem Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej Politechniki Częstochowskiej. Przez trzy kadencje był członkiem senatu macierzystej uczelni. Od roku 2005 pełni funkcję kierownika Katedry Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali. Członek z wyboru Komitetu Metalurgii Polskiej Akademii Nauk w kadencjach 2003 - 2007, 2011 – 2015 oraz 2015-2019. Również w tym samym roku powołany do składu Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN- Oddział Katowice, gdzie pełni aktualnie funkcję v-ce przewodniczącego. Drugą kadencję jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie. W uznaniu dorobku dydaktycznego i naukowego został odznaczony w roku 2002 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w roku 2004 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zatrudnienie od 1971 roku i nadal w Politechnice Częstochowskiej, obecnie na etacie profesora zwyczajnego.